Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Create an account on our board

or login and enjoy all the possibilities

Existing user? Sign In

Sign In



Sign Up

Hype Zone

New theme is UP!!!

News

Stay tuned by visiting this topic

_Denisthedude_

Dublu atac terorist in Londra: 6 mortii si 48 ranitii

Recommended Posts

Un microbuz de culoare albă a lovit mai multe persoane în apropierea staţiei London Bridge, mai multe echipaje de poliţie şi salvare venind la faţa locului şi izolând zona, relatează BBC. Un al doilea incident a avut loc în Borough Market, iar un al treilea la Vauxhall. Poliţia londoneză a anunţat că şase persoane au fost ucise şi 20 rănite, în incidentele din capitala Marii Britanii. Trei bărbaţi suspecţi au fost împuşcaţi mortal, mai anunţă Poliţia metropolitană.

UPDATE: Numărul răniţilor care au necesitat spitalizare în urma atacului de la Londra a crescut la 48, anunţă Serviciul de ambulanţă, care menţionează că echipele de medici au ajuns la locul incidentului la şase minute de la apelul care anunţa că sunt persoane care au nevoie de îngrjiri medicale.

 

BBC: Ce se ştie despre incidentele de la Londra

Polţia britanică a primit sâmbătă, la ora locală 22:08, apelul care anunţa că un vehicul a lovit pietonii la London Bridge, vehiculul, un microbuz alb, a continuat să meargă către Borough Market, iar din maşină au coborât bărbaţi care au înjunghiat mai multe persoane, inclusiv un ofiţer de poliţie, informează BBC, care face o cronologie a incidentelor care au avut loc sâmbătă seară în Londra.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe Twitter Distribuie pe Email
Prezentăm succesiunea evenimentelor:

- Poliţia metropolitană spune că a început să primească informaţii că un vehicul a lovit pietoni pe Podul Londrei la ora 22:08.

- Vehiculul, un microbuz alb, a continuat să meragă de la London Bridge către Borough Market.

- Suspecţii au coborât din maşină şi mai multe persoane au fost înjunghiate, inclusiv un ofiţer de poliţie.

- Trei bărbaţi consideraţi suspecţi au fost împuşcaţi mortal la opt minute după primul apel care anunţa incidentele.

- Suspecţii purtau veste explozive false. Identitatea lor nu a fost anunţată.

- Şase persoane au fost ucise şi cel puţin 30 au fost transportate la spital.

- Atacul nu a fost încă revendicat.

 

UPDATE 05:40 Cel puţin 20 de persoane au fost transportate la spital, potrivit Serviciului de ambulanţă din Londra

În urma atacului de la London Bridge şi Borough Market, reprezentanţii Serviciul de Ambulanţă din Londra au declarat că cel puţin 20 de persoane au fost transportate la şase spitale din capitala britanică.

"Am decretat stare de urgenţă majoră şi continuăm să lucrăm îndeaproape cu alţi membri ai servicilor de urgenţă", se arată într-un comunicat al Serviciului de Ambulanţă din Londra.

UPDATE 03:38 Explozii controlate în centrul Londrei, în cursul operaţiunilor poliţiei

O serie de explozii controlate s-au auzit în centrul Londrei în cursul operaţiunilor poliţiei după atacurile teroriste, informează publicaţia The Guardian.

Exploziile s-au auzit în London Bridge şi Shard, în cursul descinderilor agenţilor serviciilor de securitate în căutarea suspecţilor.

UPDATE 03:20 Presa britanică scrie că şapte persoane şi-ar fi pierdut viaţa în cele trei incidente de securitate, însă oficialităţile de la Londra nu au confirmat aceste date

Ambasadorul României la Londra, Dan Mihalache, a declarat că până la această oră nu se cunoaşte dacă printre victime se află şi cetăţeni români:

„Avem celulă de criza la nivel ambasadei. Comunicăm intre noi şi cu autoritatile britanice. Suntem in zona informaţiilor neconfirmate oficial. Metropolitian Police, care trebuie să dea anumite informaţii, nu a confirmat numărul de 7 morti pe care presa il vehiculează. Sunt informaţii care circula in special pe Twitter, pe retelele de socializare, dar nu exista un punct de vedere oficial. Noi am luat legătura cu Foreign Office, cu ministerul de Externe Britanic. Deocamdata la acel nivel nu există date privind identitatea victimelor si române sa stam in legatura până mâine dimineaţa sa vedem in ce masura, Doamne fereste, printre victime se numara si catetani romani. Au fost trei incidente intr-un interval de o ora, intr-un perimetru destul de restrands din centrul Londrei. Eu cred că e nevoie de calm şi să vedem şi care a fost natura acestor incidente. Acum suntem la cald. E prematur să emitem judecăţi de valoare.", a spus Dan Mihalache la Digi24.

Până la aceast moment nu s-au primit solicitări de asistenţă consulară.

UPDATE 03:17 Surse: Un suspect a fost reţinut în urma atacurilor teroriste din Londra

Un suspect a fost reţinut, în cursul nopţii de sâmbătă spre duminică, în cadrul operaţiunilor de securitate declanşate după atacurile teroriste din centrul Londrei, anunţă surse citate de presa britanică.

Presa britanică a difuzat imagini cu un individ care a fost reţinut de poliţie în zona London Bridge.

Poliţia metropolitană britanică nu a confirmat deocamdată informaţia.

UPDATE 02:58 Poliţie: Incidentele din zonele London Bridge şi Borough Market sunt de tip "terorist"

Incidentele produse sâmbătă seară în zonele London Bridge şi Borough Market sunt de tip "terorist", a comunicat Scotland Yard.

Poliţia metropolitană londoneză a transmis următorul comunicat: "La ora 00.25 (2.25, ora României), incidentele din zonele London Bridge şi Borough Market au fost declarate drept teroriste".

"Incidentul dn zona Vauxhall este un atac de drept comun prin înjunghiere şi nu are legătură cu incidentele din zonele London Bridge şi Borough Market", precizează Poliţia metropolitană londoneză.

UPDATE 02:50 Donald Trump este alături de Marea Britanie şi reiterează ideea restricţiilor de călătorie

Donald Trump, preşedintele SUA, a exprimat disponibilitatea de a oferi asistenţă Marii Britanii în contextul atacurilor de la Londra, reiterând ideea limitării călătoriilor şi imigraţiei, pentru îmbunătăţirea nivelului de securitate.

"Orice putem face pentru Londra şi Marea Britanie, noi suntem aici. Suntem alături de voi", a transmis Donald Trump prin Twitter.

UPDATE 02:45 Theresa May: Incidentele din Londra, considerate "posibil act terorist"

Atacurile comise sâmbătă seară în centrul Londrei sunt tratate de autorităţi ca fiind un "potenţial atac terorist", a transmis premierul Marii Britanii, Theresa May.

"Incidentele din Londra sunt considerate un posibil act terorist. Investigaţia se desfăşoară cu rapiditate, gândurile mele sunt la cei afectaţi de aceste evenimente groaznice", a comunicat Theresa May.

Premierul a convocat pentru duminică dimineaţă o reuniune de urgenţă cu şefii serviciilor de securitate.

Poliţia metropolitană londoneză a transmis următorul comunicat: "La ora 00.25 (2.25, ora României), incidentele din zonele London Bridge şi Borough Market au fost declarate drept teroriste".

 

UPDATE 02:21 Atacurile din Londra, cel mai probabil opera unor simpatizanţi ai reţelei teroriste Stat Islamic

Atacurile comise sâmbătă seară în centrul Londrei se aseamănă cu atentatele produse în ultimul an în Franţa, Germania şi Marea Britanie, fiind, cel mai probabil, inspirate de reţeaua teroristă Stat Islamic.

Optzeci şi cinci de persoane au fost ucise, iar alte 307 au fost rănite, în iulie 2016, într-un atac cu camion comis în oraşul francez Nisa de un simpatizant al reţelei teroriste Stat Islamic.

În decembrie 2016, un terorist Stat Islamic a intrat intenţionat cu un autocamion în persoanele adunate la un Târg de Crăciun organizat

în Berlin, omorând 12 persoane şi rănind alte 56.

În martie 2017, un islamist a lovit intenţionat cu un vehicul mai multe persoane, în zona Westminster din Londra, atacul, revendicat tot de reţeaua teroristă Stat Islamic, soldându-se cu moartea a cinci persoane.

UPDATE 02:05 Cel puţin un mort şi numeroşi răniţi în urma atacurilor din centrul Londrei

Cel puţin o persoană a fost ucisă, iar numeroase altele au fost rănite în atacurile produse sâmbătă seară în centrul Londrei, anunţă autorităţile britanice.

Potrivit informaţiilor existente în momentul de faţă, o serie de atacuri, probabil de tip terorist, au avut loc în centrul Londrei.

Un individ a lovit intenţionat cu o autoutilitară de culoare albă un grup de pietoni, în zona London Bridge. Trei bărbaţi au coborât din vehicul şi au început să atace persoane la întâmplare folosind cuţite.

Scotland Yard a confirmat producerea unor atacuri în zonele London Bridge, Vauxhall şi Borough Market.

 

UPDATE 01:50 Poliţia confirmă producerea mai multor atacuri în centrul Londrei

Poliţia metropolitană londoneză a confirmat o serie de atacuri produse sâmbătă seară în mai multe zone din centrul Londrei, precizând că au fost trase focuri de armă.

Scotland Yard a confirmat producerea unor incidente în zonele London Bridge, Vauxhall şi Borough Market. "Au intervenit ofiţeri înarmaţi şi au tras focuri de armă", precizează Poliţia londoneză.

UPDATE 01:46 Theresa May este ţinută la curent de serviciile de securitate în legătură cu atacurile din Londra

Premierul britanic, Theresa May, a fost informată în legătură cu atacurile produse sâmbătă seară în centrul Londrei şi este ţinută la curent de şefii serviciilor de securitate, anunţă Guvernul Marii Britanii.

"Primul-ministru Theresa May este în contact cu autorităţile şi este ţinută la curent privind incidentele din zona London Bridge", a comunicat Downing Street în cursul nopţii de sâmbătă spre duminică.

 

UPDATE 01:40 Martori: Trei indivizi au înjunghiat numeroase persoane în centrul Londrei

Trei indivizi au coborât din autoutilitara de culoare albă care a lovit pietonii şi au înjunghiat la întâmplare numeroase persoane, inclusiv un agent de poliţie, în mai multe zone din centrul Londrei, au declarat martori citaţi de publicaţia Daily Mail.

Atacurile au avut loc în zonele London Bridge, Borough Market şi Southwark, toate situate pe raze de circa 500 de metri, în centrul Londrei.

UPDATE 01:24 Un alt incident a avut loc în centrul Londrei, la sute de metri de zona London Bridge

Agenţi de poliţie au fost mobilizaţi în zona Borough Market din Londra, situată la circa 300 de metri de London Bridge, anunţă Poliţia metropolitană.

"Agenţi de poliţie au fost trimişi în zona London Bridge, dar şi pentru un incident produs la Borough Market. Poliţişti înarmaţi se află în ambele zone", a transmis Poliţia metropolitană londoneză prin Twitter.

UPDATE 1.20: Autoritatea londoneză de transport public a confirmat că poliția se ocupă de un incident grav și a anunțat închiderea stației de cale ferată din apropiere, la cererea forțelor de ordine.

 

UPDATE 1.05: Potrivit cotidianului The Sun, citat de agenţia Reuters, o maşină suspectă a secerat mai mulţi trecători. Cinci dintre victime au fost spitalizate.

 

UPDATE 01.00. Mai mulți martori ai atacului au postat pe Twitter faptul că au auzit și mai multe focuri de armă. Metropolitan Police a recomandat, tot pe Twitter, celor care se află în zona London Bridge să se îndepărteze de zonă.

O furgonetă a virat printre pietoni în apropiere de Podul Londrei și a lovit cinci sau șase oameni, au declarat martori oculari televiziunii BBC, preluate de Reuters. Poliția a confirmat că se ocupă de incident.

La volan s-ar fi aflat un bărbat, iar maşina mergea cu peste 80 de kilometri la oră.

 

Pe 22 martie, Khalid Masood, un britanic de 52 de ani convertit la islam, a intrat cu autoturismul în pietonii de pe podul Westminster din Londra. Atunci, a fost vorba de un atac intenționat, soldat cu cinci morți, printre care și o româncă, decedată pe 7 aprilie din cauza rănilor grave. Peste 50 de oameni au fost răniți. Șoferul, care a încercat să intre în clădirea Parlamentului, a fost împușcat mortal de forțele de ordine, după ce a reușit să înjunghie un polițist.

SURSA: http://www.romaniatv.net/

Edited by _Denisthedude_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topic mutat in boardul corespunzator. Te rog sa precizezi sursa la sfarsitul topicului.

 

Dah, nu cred ca se vor opri prea curand.

Edited by Liberty

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Londra e cel mai sigur oras din lume", "Totul e in regula", "Oamenii s-au obisnuit cu asta". Declaratii de oameni politici maturi. Unii ar spune ca aceste atacuri nu au scop politic. Eu cred ca au. Cum se face ca, inainte de Brexit, nu erau atacuri?

Mda, e foarte trist. Trebuie sa ne obisnuim cu asta, nu? Asa spun maretii lideri ai acestei lumi. Nu-s de ajuns niste concerte caritabile si niste flori si "prayere".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Imediat ajung la usa mea, ca stau in Anglia si in Londra :((((
Cred ca pot sa fac vreo 20 de minute pana unde sa intamplat.

Cum e atmosfera pe acolo după ce toate ce s-au întâmplat?

Trimis de pe al meu E3_Living folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am înțeles că totul e normal, nu se simte nicio tensiune. Așa se zice la TV.

Trimis de pe al meu E3_Living folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, ActiON_ said:

Eu am înțeles că totul e normal, nu se simte nicio tensiune. Așa se zice la TV.

Trimis de pe al meu E3_Living folosind Tapatalk
 

E plin de armata peste tot mi a zis o cunostinta.. :))

 

Ba nustiu.. fanaticii soarelui. O sa ne omoare pe toti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×