Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Create an account on our board

or login and enjoy all the possibilities

Existing user? Sign In

Sign In

Sign Up

Hype Zone

New theme is UP!!!

News

Stay tuned by visiting this topic

Liberty

[RO] Dance FM

Recommended Posts

logo-dance-fm.png

• Nume: Dance FM
  • Acoperire: România(București)
  • Data lansării: 21 februarie 2011
  • Data închiderii(dacă e închis): -
  • Proprietar: RCS & RDS / SC Campus Radio SRL București
  • Sediu: București, România
  • Slogan: The beat of Romania!
  • Denumiri vechi(dacă există): Pro FM Dance
  • Canale înrudite: Pro FM; Digi FM; Chill FM (fostul Music FM)
  • Format: Muzical(Dance)
  • Site web: dancefm.ro
  • Frecvențe: București - 89.5 MHz; Cluj - 103 MHz; Târgu Mureș - 100 MHz
  • Sursawikipedia.org / dancefm.ro
  • Like 2

On 02/06/2017 at 5:33 PM, ActiON_ said:

Hai cu frecventa la Suceava! :D

Din păcate, s-a zis cu Dance FM în Suceava sau oriunde altundeva înafara Bucureștiului. Mă rog, până la următorul concurs de frecvențe...

Dance FM are jingle-uri noi! Acestea au apărut în jurul zilei de ieri, sunt atât în limba română(cea ce mi se pare interesant) cât și în limba engleză(mai puține decât în română, presupun). Din păcate, alte date nu vă pot oferi deoarece nu am avut foarte mult timp să ascult noile jingle-uri. Cei de la Dance FM nu au anunțat schimbarea jingle-urilor.

Câteva dintre jingle-urile noi auzite pe Dance FM:

Toată ziua - Dance FM!

Like pe Facebook: Dance FM!

Dance FM - 89,5

Dance FM - Summertime

Bună dimineața. Asculți Dance FM!

dancefm.ro

etc.

Edited by Liberty

Acum vreo 2 weekend-uri am avut plăcerea să trec pe lângă Pitești, Târgoviște și Ploiești. În Pitești Dance FM nu prea are acoperire, acolo frecvența 89,5 fiind ocupată de Cultural. Pe drumul Găești(lângă Pitești)-Târgoviște am reușit să „scap” oarecum de Cultural, iar Dance FM deja începea să bată, dar destul de slab. Pe drumul Târgoviște-Ploiești deja am scăpat de Cultural, și Dance FM începea să se audă din ce în ce mai bine. Pe Centura Ploieștiului a apărut chiar și textul radioului, se auzea perfect. În drum spre Buzău am pierdut Dance FM-ul. Sincer, pot spune că se aude mult mai bine pe FM decât online. Da, sunt radiouri care se aud mai bine online decât pe FM, dar aici e invers. Nu știam că Dance FM se aude chiar de la 50-60 KM de București, aproape perfect. Am rămas surprins, chiar dacă e zonă de câmpie.

Sper ca peste câțiva ani să avem Dance FM și în Suceava/Botoșani/Iași, dar nu prea cred. CNA va continua să dea frecvențe radiourilor religioase și altor radiouri infecte gen Impuls. Cei din CNA sunt niște oameni de care sincer mi-e silă. Nu cred că se documentează prea mult când fac concursuri. Nu-și dau interesul să aleagă radiourile potrivite pentru frecvențele pe care le dau. La ultimul concurs au fost multe erori, mai ales cu frecvența acordată Trinitas. Mă rog, aici e topicul despre Dance FM, nu despre CNA. :))

Dance FM face treabă excelentă chiar dacă e un radio local. Sper să continue tot așa!

• Like 1

Se pare că Dance FM este picat pe online. Acum vreo 2 ore mergea, dar se auzea foarte rău. Dacă încerci să descarci fișierul Dance FM pentru Winamp, apare următoarea eroare: „404 - The file you requested could not be found”. Revin cu detalii.

EDIT #1: Dance FM nu funcționează nici pe TuneIn.

EDIT #2: Dance FM și-a revenit. Se poate observa o calitate a sunetului mult mai mare, au trecut la ~160 KBPS (AAC). Probabil nu va mai putea fi ascultat pe SAMP fără Audio Plugin. Sincer, chiar m-am speriat dimineață când am ascultat Dance FM, calitatea sunetului era extrem de slabă, și se auze destul de încet. Acum se aude mult mai bine, și mai tare. Chiar era momentul pentru un „upgrade”.

Edited by Liberty

De acum, pe site-ul Dance FM poți vedea cum se numește melodia care e difuzată pe radio. De asemenea, poți vedea ultimele 4 melodii difuzate. Bravo Dance FM! <3

• Like 1

Dar am uitat sa spunem ca Dance FM va fi disponibil in curand in Cluj-Napoca si Targu-Mures, dupa ce a preluat frecventele fostului Music FM, care a devenit Chill FM.

• Like 1

La 02.06.2017 la 12:43, Liberty a spus:

logoDance-2018.png

• Nume: Dance FM
  • Acoperire: România(București)
  • Data lansării: 21 februarie 2011
  • Data închiderii(dacă e închis): -
  • Proprietar: RCS & RDS / SC Campus Radio SRL București
  • Sediu: București, România
  • Slogan: The beat of Romania!
  • Denumiri vechi(dacă există): Pro FM Dance
  • Canale înrudite: Pro FM; Digi FM; Music FM
  • Format: Muzical(Dance)
  • Site web: dancefm.ro
  • Frecvențe: București - 89.5 MHz
  • Sursawikipedia.org / dancefm.ro

Un radio destul de Ok.. il am de ceva timp in playlist ITunes.

Mai era si Pro B.. cred ca detinut de Dj Zet .. ma rog.. nu la fel de popular dar pe acelasi stil. 

• Like 1