Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Create an account on our board

or login and enjoy all the possibilities

Existing user? Sign In

Sign In



Sign Up

Hype Zone

New theme is UP!!!

News

Stay tuned by visiting this topic

Sign in to follow this  
DeathWhisper.

Modelul de incheiere al mediilor pe timp de pandemie

Recommended Posts

Ministrul Educatiei Monica Anisie, la o emisiune, a explicat cum se vor incheia mediile pentru semestrul al doilea. Asa ca oricat de mult ar ameninta profesorii, mediile se incheie. Deci, ne vedem in 2021, promovati in totalitate :)))))))

Link declaratii:

 

Edited by DeathWhisper.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • Cred că vă bucurați foarte tare de această veste cei care încă sunteți la liceu, generală chiar și școala primară. E o idee bună că nu vă mai freacă la cap cu teze și alte simulări tâmpite, oricum cine vrea să învețe învață și gata. Pe de altă parte, mi se pare și putin cam nasol pentru că pentru elevi e important un semestru de școală mai ales când ești an terminal și ai de dat un examen foarte important. Tezele, testele au și ele rolul lor de a îl motiva pe elev să învețe. În clasa a XII - a dupa ce iei un 5, 6 în simulare (nu este cazul meu, însă am avut colegi care au luat și mai mici de 5 sau 6), te trezești la realitate și te apucă mustrările de conștiință, iar dacă îți dai seama că trebuie să te pui pe învățat speri să nu fie prea târziu. Totuși, niciodată nu este prea târziu să învățati, vă spun din propria mea experiență, mereu am învățat la timp, iar acum mă bucur foarte mult de ceea ce am reușit să devin la aproape 21 de ani, să fiu capabilă de ceea ce sunt, să fac ceea ce știu cel mai bine, dar mai ales să o fac cu placere. Sper ca și voi după ce trece Pandemia COVID-19 să alegeți ce este cel mai bun pentru voi mai ales în momentul în care trebuie sa luați o decizie care vă va afecta viața pentru totdeauna.
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Părerea mea e că în școli ar trebui pus accentul mai mult pe lucruri practice. De altfel, dând la o parte elevii cu deficiențe de învățare, poate exista mereu un echilibru în a învăța - astfel încât să nu te trezești pe ultima sută de metrii că nu poți trece examenele.

Ar trebuii ca școala să fie un mediu de dezvoltare, nu de învățare forțată. Atitudinea sistemului de învățământ față de elevi îi îndepărtează pe aceștia de școală; efectele văzându-le cu ochii noștri chiar și aici pe forum...

Nu pot să apreciez dacă ministrul educației acționează corect acum.

Edited by Liberty
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, DeathWhisper. said:

Ministrul Educatiei Monica Anisie, la o emisiune, a explicat cum se vor incheia mediile pentru semestrul al doilea. Asa ca oricat de mult ar ameninta profesorii, mediile se incheie. Deci, ne vedem in 2021, promovati in totalitate :)))))))

Link declaratii:

 

Nu prea conteaza cat te ameninta profesorii sau nu. Pe vremea asta toti trebuiau sa fie la scoala, deci ma gandesc ca daca ai teme e ok sa le faci. Inca putina scoala nu strica nimanui.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, Sami a spus:

Nu prea conteaza cat te ameninta profesorii sau nu. Pe vremea asta toti trebuiau sa fie la scoala, deci ma gandesc ca daca ai teme e ok sa le faci. Inca putina scoala nu strica nimanui.

Da, dar cand se degenereaza si se trece o limita, incat degeaba iti faci tema, ca traiesti cu impresia ca nu vei promova, atunci este o problema. E frica asta care este starnita in multi copii pe langa abuzurile din partea profesorilor (Nu zic ca elevii sunt perfecti, ba dimpotriva), care nu au cum sa aduca nimic bun. Se v-a vedea in viitor ce sechele a adus pandemia aceasta, in randul copiilor.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×