Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Create an account on our board

or login and enjoy all the possibilities

Existing user? Sign In

Sign In



Sign Up

Hype Zone

New theme is UP!!!

News

Stay tuned by visiting this topic

Sami

Discutie - case si masini

Dynamic house and vehicles system  

6 members have voted

  1. 1. Vreti sa fie adaugat un sistem de case dinamice(sa iti poti mobila casa) si un sistem de masini(cu dealership, etc)?



Recommended Posts

Ideea e ca serverul nostru e monoton si e cam aiurea sa iti cumperi masini din casa(sa fiu sincer chiar si mie ca si fondator mi se pare aiurea). As vrea sa adaug un sistem dinamic de case si de masini(sa poti detine maxim 10-15 masini, masinile si casele sa poata fi vandute atat statului cat si altor jucatori, etc. Stit voi povestea). Aceasta schimbare presupune multa munca depusa, dar sunt dispus sa imi folosesc timpul si cunostintele(care nu-s prea multe, dar suficiente) in aceasta directie pentru voi.

ACEST LUCRU PRESUPUNE WIPE LA CASE SI LA MASINI!

Daca raspunsul la poll va iesi majoritar "DA" atunci voi face cumva ca sa rasplatesc jucatorii care deja detin case/masini, ori prin bani(in joc), ori prin oferirea unei case acestora.

Edited by Sami

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 18 minute, Sami a spus:

Ideea e ca serverul nostru e monoton si e cam aiurea sa iti cumperi masini din casa(sa fiu sincer chiar si mie ca si fondator mi se pare aiurea). As vrea sa adaug un sistem dinamic de case si de masini(sa poti detine maxim 10-15 masini, masinile si casele sa poata fi vandute atat statului cat si altor jucatori, etc. Stit voi povestea).

ACEST LUCRU PRESUPUNE WIPE LA CASE SI LA MASINI!

Daca raspunsul la poll va iesi majoritar "DA" atunci voi face cumva ca sa rasplatesc jucatorii care deja detin case/masini, ori prin bani(in joc), ori prin oferirea unei case acestora.

man.....teoretic ai vrea sa folosesti dealership pentru a cumpara....Bate oleaca spre rpg.As spune da,dar,din punct de vedere a neclaritatii restituirii averilor jucatorilor as spune nu.Sunt indecis.
EDIT: @Sami daca te referi prin a usura aceasta confuzie de cumparare a masinilor din casa,cumparand masinile din Dealership,aprob.La capitolul restituire,as inclina 50% din averea in automobile sau casa respectiva,asta revenind la o alegere a jucatorului/jucatorilor daca opteaza pentru avere sau casa.Este ceva mai usor intr-adevar,dar daca s-ar face inca o confuzie in legatura cu averea,ar mai fii necesar un poll pentru decizie.In rest,totul e ok.

Edited by DoomOfEmpire

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, DoomOfEmpire said:

man.....teoretic ai vrea sa folosesti dealership pentru a cumpara....Bate oleaca spre rpg.As spune da,dar,din punct de vedere a neclaritatii restituirii averilor jucatorilor as spune nu.Sunt indecis.
EDIT: @Sami daca te referi prin a usura aceasta confuzie de cumparare a masinilor din casa,cumparand masinile din Dealership,aprob.La capitolul restituire,as inclina 50% din averea in automobile sau casa respectiva,asta revenind la o alegere a jucatorului/jucatorilor daca opteaza pentru avere sau casa.Este ceva mai usor intr-adevar,dar daca s-ar face inca o confuzie in legatura cu averea,ar mai fii necesar un poll pentru decizie.In rest,totul e ok.

Adica daca ai avut casa pe rnt si eu am dat wipe primesti o casa cu interior  si o suma de bani care sa compenseze o mica parte din suma pierduta pe masini. Si da, dealershipul e pentru masini, tot sistemul de masini si case va fi inlocuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 minute, Sami a spus:

Adica daca ai avut casa pe rnt si eu am dat wipe primesti o casa cu interior  si o suma de bani care sa compenseze o mica parte din suma pierduta pe masini. Si da, dealershipul e pentru masini, tot sistemul de masini si case va fi inlocuit.

Atunci da,e o idee buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niște idei foarte bune. Sunt total de acord. O să fie mult mai interesant să-ți poți mobila casa (așa mai pierzi câteva ore pe server :D ). De asemenea, când vinzi casa (ori la stat/ori unui jucător), să rămână interiorul pe care l-ai construit și să se pună și acesta în prețul casei (depinzând de ce iteme ai pus în casă). Și încă o idee: să ai posibilitatea de a da „wipe” interiorului, dar să primești parțial banii înapoi pentru itemele din casă.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 42 minute, Liberty a spus:

Niște idei foarte bune. Sunt total de acord. O să fie mult mai interesant să-ți poți mobila casa (așa mai pierzi câteva ore pe server :D ). De asemenea, când vinzi casa (ori la stat/ori unui jucător), să rămână interiorul pe care l-ai construit și să se pună și acesta în prețul casei (depinzând de ce iteme ai pus în casă). Și încă o idee: să ai posibilitatea de a da „wipe” interiorului, dar să primești parțial banii înapoi pentru itemele din casă.

n-ar fii rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Liberty said:

Niște idei foarte bune. Sunt total de acord. O să fie mult mai interesant să-ți poți mobila casa (așa mai pierzi câteva ore pe server :D ). De asemenea, când vinzi casa (ori la stat/ori unui jucător), să rămână interiorul pe care l-ai construit și să se pună și acesta în prețul casei (depinzând de ce iteme ai pus în casă). Și încă o idee: să ai posibilitatea de a da „wipe” interiorului, dar să primești parțial banii înapoi pentru itemele din casă.

Da, se poate. Pentru inceput trebuie sa stric gamemodeul(sa modific sistemul masinilor si caselor, ceea ce va lua ceva timp) :)) ,apoi pot fi aduse imbunatatiri. Cat despre ideea, una excelenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 6 ore, DoomOfEmpire a spus:

man.....teoretic ai vrea sa folosesti dealership pentru a cumpara....Bate oleaca spre rpg.As spune da,dar,din punct de vedere a neclaritatii restituirii averilor jucatorilor as spune nu.Sunt indecis.
EDIT: @Sami daca te referi prin a usura aceasta confuzie de cumparare a masinilor din casa,cumparand masinile din Dealership,aprob.La capitolul restituire,as inclina 50% din averea in automobile sau casa respectiva,asta revenind la o alegere a jucatorului/jucatorilor daca opteaza pentru avere sau casa.Este ceva mai usor intr-adevar,dar daca s-ar face inca o confuzie in legatura cu averea,ar mai fii necesar un poll pentru decizie.In rest,totul e ok.

Nu e nici un rpg... 

Dacă iei un sistem de pe internet de case.. Și mașini fără sa îl modifici și îl pui pe server, da e RPG pentru ca nu ai veni cu nimic nou fata de alt server care are deja acel sistem. 

 

Așadar.. 

Nu este o definiție anume pentru modul de joc al serverului. 

Sa ne gândim bine (pentru cine cunoaște) 

Gamemode ul serverului nostru în original e PPC, lansat prin 2009 / 2010.

RNT a Fost lansat prin 2012/13

Dacă intrai pe un server care folosea același gamemode puteai vedea schimbate multe.. dar niciodată sistemul de case..adica lá toți la fel :)) ca na.. É mai mult decât complicat acel sistem. 

Noi totuși am reușit sa schimbam multe la el. 

 

De aici și principiul multora din voi ca Nu, Nu se schimba.. 

https://forum.sa-mp.com/showthread.php?t=196493

O greșeală care am făcut o când ma ocupam de server era ca nu inovam, am încercat sa dezvolt mereu sistemele deja existente pe principiile altor servere Trucking care erau de succes..Putin copy ^paste după '' idealurile '' altora :)) .. O greșeală care a ținut serverul puțin în loc la capitolul asta 

 

Asa ca... 

Dacă te gândești sa îl schimbi e bine-venit. 

~>

(in cazul în care înlocuiești cel existent cu ceva mai bun sau mai stabil...fără sa creezi jucătorilor și asa putini neplăceri) . :P

Edited by blacklife
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, blacklife said:

Nu e nici un rpg... 

Dacă iei un sistem de pe internet de case.. Și mașini fără sa îl modifici și îl pui pe server, da e RPG pentru ca nu ai veni cu nimic nou fata de alt server care are deja acel sistem. 

 

Așadar.. 

Nu este o definiție anume pentru modul de joc al serverului. 

Sa ne gândim bine (pentru cine cunoaște) 

Gamemode ul serverului nostru în original e PPC, lansat prin 2009 / 2010.

RNT a Fost lansat prin 2012/13

Dacă intrai pe un server care folosea același gamemode puteai vedea schimbate multe.. dar niciodată sistemul de case..adica lá toți la fel :)) ca na.. É mai mult decât complicat acel sistem. 

Noi totuși am reușit sa schimbam multe la el. 

 

De aici și principiul multora din voi ca Nu, Nu se schimba.. 

https://forum.sa-mp.com/showthread.php?t=196493

O greșeală care am făcut o când ma ocupam de server era ca nu inovam, am încercat sa dezvolt mereu sistemele deja existente pe principiile altor servere Trucking care erau de succes..Putin copy ^paste după '' idealurile '' altora :)) .. O greșeală care a ținut serverul puțin în loc la capitolul asta 

 

Asa ca... 

Dacă te gândești sa îl schimbi e bine-venit. 

~>

(in cazul în care înlocuiești cel existent cu ceva mai bun sau mai stabil...fără sa creezi jucătorilor și asa putini neplăceri) . :P

Nu am de gand sa creez neplaceri nimanui, sistemul bineinteles ca nu e facut de mine de la 0, dar ce pot garanta e ca nu va ajunge pe server intr-o versiune banala si neoptimizata. Jucatorii sunt putini, dar daca reusesc sa implementez aceste sisteme pana pe 15.04(data cand vom plati hosted tab/promovare) cred ca serverul ar prinde mai bine. Cat despre rpg... cine a vazut trucking fara putin rpg. Sau mai bine spus, suntem in 2019 si avem unele sisteme din 2010, de ce nu ar putea fi schimbate? @DoomOfEmpire

Edited by Sami
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi tocmai, trebuie cât mai multe elemente RPG (astfel modul de joc va fi mai realistic).

Mă rog, majoritatea RPG-urilor din ziua de azi numai „realistice” nu-s, dar înțelegeți voi idea.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×