Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Create an account on our board

or login and enjoy all the possibilities

Existing user? Sign In

Sign In



Sign Up

Hype Zone

New theme is UP!!!

News

Stay tuned by visiting this topic

Sign in to follow this  
DeathWhisper.

Perle de la Evaluarea Nationala 2017

Recommended Posts

EVALUARE NATIONALA 2017. "Perlele" elevilor de la clasa a VIII-a: "Genul liric este atunci cand ploaia suna ca o lira"

 

Profesorii care au corectat lucrarile la limba si literatura romana au constatat ca poezia le-a pus probleme multor candidati. Dar adolescentii n-au renuntat usor, si ca sa nu lase pagina goala, au umplut-o cu perle.

 

La cel mai important punct al examenului la limba si literatura romana, candidatilor li s-a cerut sa motiveze apartenenta la genul liric a poeziei "Ploaia", de Magda Isanos. Explicatiile unor absolventi de clasa a 8-a au depasit insa orice asteptari.

"O trasatura a genului liric este ca oamenii nu vor sa citeasca poezii, in zilele noastre vrem mai multa actiune."

 

"Poezia apartine genului liric pentru ca nu tii minte nimic din ea."

"Genul liric este atunci cand ploaia suna ca o lira."

"Genul liric este facut de femei cu trasaturi frumoase, care vor sa arate ca au succes la barbati."

"Genul liric este atunci cand autorul are, de fapt, in cap o melodie, dar nu stie exact notele si pana la urma scrie versuri."

Nici notiunea de "figura de stil" nu le-a fost foarte clara.

"Domnisoara poeta a facut o figura frumoasa, cum se spune la fotbal, numai ca ea a facut mai multe."

"O figura de stil este "frumusetea dintai", adica este o expresie ca la tara."

Iar rolul cratimei ramane, si in acest an, pentru multi elevi, o enigma.

"Functia cratimei este de unire sau de despartire, in functie de cum se simte scriitorul atunci."

Sinonime pentru "melodia" au fost gasite: zdranganeala, balamucul, hitul, song sau... rima intortocheata.

La ultima cerinta, candatii au avut de redactat o naratiune in care sa prezinte o intamplare reala sau imaginara, din timpul unei intreceri sportive. Si aici, exprimarile au fost spumoase.

"Exact cand am dat eu gol s-a busit tabelul de scor. Si am zis: sa mor io! Exact ca la scoala. Cand sa vina vacanta si sa scap ma luati cu examenele."

"As fi vrut sa particip si eu, dar eram plin de muci."

"Toate echipele trageau la victorie, pentru ca premiul intai le aducea o carca de bani."

"Cand a iesit primul, maratonistul a scos un sunet de bucurie, ca un guitat puternic."

 

Sursa:www.stirileprotv.ro

 

 

Edited by Liberty
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×